DUYURULAR
Ithenticate kullanımı ile ilgili duyuru
06.02.2017

Değerli Akademisyenlerimiz,

Üniversitemizin EKUAL kapsamında erişim sağladığı intihal analiz programı "iThenticate”  ile ilgili lisansa aykırı kullanımlar tespit edilmiştir.

 

iThenticate ile imzalanan lisans anlaşmasına (http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/lisans-anlasmalari/#ithen) göre,

  • Ithenticate programı ile sadece makale taraması yapılmaktadır. Tez, ödev, vb. yayınların taranması halinde firma tarafından yasal işlem başlatılmaktadır.
  • Ithenticate programını kullanım hakkı  "doktora derecesi ve daha üstü akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri" ne aittir.
  • Herhangi bir dergi editörlüğü görevi olan akademisyenler, yayınlanması için kendilerine gönderilen makaleleri Ithenticate programı üzerinden kontrol edemezler.

 

Kullanıcı hesaplarının, aynı zamanda kurumumuza ait admin hesabının kapatılmaması ve hukuksal sorunlar yaşanmaması için söz konusu kısıtlamalara uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesini rica ederiz.

 

Not: Makale harici tez, proje, ödev, vb. yayınların intihal tespiti için üye olduğumuz Urkund programını kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Elektronik Kaynaklar Birimi (Gülsüm Katırcı, gkatirci@yildiz.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bilginize sunarız.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

 

 

>> Tüm Duyurular